قالب وردپرس

یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی

دریافت منابع مسابقه کتابخوانی رضوی

باهم بخوانیم

تخریب بقیع

قبرستان بقیع قدیمی‌ترین و یکی از دو قبرستان مهم در اسلام است که در مدینه قرار دارد. تخریب بقیع اشاره به واقعه تخریب کلی قبرستان بقیع یک‌بار در سال ۱۸۰۶ میلادی و یک‌بار در سال ۱۹۲۶ میلادی (۳۱ فروردین ۱۳۰۵) دارد. این قبرستان بار اول توسط پیروان وهابیت و با کمک آل سعود تخریب شد و بار دوم نیز این کار توسط سلطان‌نشین نجد از زیرمجموعه آل سعود و پیروان وهابیت انجام گرفت.

اهمیت این قبرستان در نگاه مذاهب اسلامی به خاطر دفن ۴ امام از ۱۲ امام شیعیان و یکی از خلفای اهل سنت است

هرچند شیعیان معتقد هستند قبر فاطمه دختر محمدبن عبدالله پیامبر مسلمانان و همسر علی بن ابی طالب نیز در این قبرستان است.

شرح ماجرا

قبرستان بقیع در طی دو دهه سلطه سعودیون بر عربستان بارها مورد تعرض واقع شد اما عاقبت به صورت کلی در هشتم شوال سال ۱۳۴۴ پس از سلطهٔ دوبارهٔ ابن‌سعود، و تسلط بر شهر مدینه در ماه رمضان همان سال شیخ عبدالله، قاضی‌القضات خود را از مکه به مدینه اعزام داشتند تا موضوع تخریب مقابر موجود در مدینه را با علما و سران این شهر مطرح و موافقت آن‌ها را ولو به صورت ظاهری جلب کند و بدین منظور جلسه‌ای تشکیل گردید. شیخ عبدالله از حاضرین پرسید: «دربارهٔ تخریب این گنبد و بارگاه‌ها چه می‌گویید؟» بسیاری از آن‌ها از ترس جان‌شان جواب ندادند، بعضی دیگر هم اظهار موافقت کردند. وهابی‌ها نیز مردم را با زور اسلحه جمع کرده و به سوی بقیع حرکت دادند و آنچه گنبد و ضریح در شهر مدینه و بیرون از شهر بود، ویران کردند.

قبور و حرم‌های تخریب شده

در این واقعه از جمله گنبد و بارگاه ائمهٔ بقیع رضی الله عنهم الاجمعین . گنبدهای متعلق قبر حضرت ام‌البنین مادر حضرت ابوالفضل العباس، اسماعیل پسر جعفر صادق و حرم دختران و همسران پیامبر اسلام از جمله حرم عایشه حرم ابراهیم فرزند پیامبر اسلام و گنبد مالک ابن انس رحمت الله علیه و عثمان نیز تخریب گردید.

سرقت ضریح اصفهانی

ضریحی که به اشتباه منسوب به ائمه بقیع می‌شود؛ در حالی که مربوط به مسجدی در پاکستان است.

ضریح فولادی ائمه بقیع را که در اصفهان ساخته شده بود و بر قبور امامان شیعه امام حسن بن علی، امام سجاد، امام محمد باقر و امام جعفر صادق علیهم السلام قرار داشت از جای درآورده و بردند. این موضوع در مستندی تحت عنوان «پنجره فولاد بهشت» توسط گروه مردمی بهشت بقیع بر اساس اسناد تاریخی و پژوهشی ساخته و شرح داده شده‌است.

بعدها، با استناد به برخی تصاویر، ادعا شد که ضریح تکه‌تکه شده، و در ساخت دیواری پیرامون قبر شهدای احد نصب گردیده‌است.

استثنا

وهابیون از ترس عواقب کار خود، از تخریب حرم نبوی خودداری کردند. این روز بعدها به نام یوم الهدم در حافظه تاریخ ثبت شد.[۳]

عکس العمل ایران

طراحی مسجد ثقلین برای بازسازی حرم مطهر ائمه بقیع

طراحی مسجد ثقلین برای بازسازی حرم مطهر ائمه بقیع

در ایران برخی شخصیت‌ها و نهادها از جمله سید حسن مدرس و مجلس شورای ملی تحرکاتی برای مبارزه با عربستان در این واقعه انجام دادند.

بعدها، تلاش‌هایی برای احیاء بقیع و ساخت مجدد مقابر ائمه در آن قبرستان توسط افرادی چون عبدالرحیم صاحب‌الفصول، سید حسن شیرازی، جلال آل احمد و برادرش سید محمد تقی آل احمد صورت گرفت؛ اما بی‌نتیجه ماند.

حمید رابعی نیز در سال ۱۳۸۶ با هدف زمینه‌سازی برای بازسازی بقیع طرحی با عنوان مسجد ثقلین و پرچم‌های سیاه خراسان و در سال ۱۳۹۸ هجری شمسی ۳ قرآن منسوب به ائمه بقیع را پس از احیاء و بازآفرینی به صورت مصحف کامل به آستان قدس رضوی ارائه کرده‌است

آثار منتشر شده

پیرامون این واقعه تاریخی، آثاری منتشر شده‌است:

  • مستند تصویری «پنجره‌های بهشت» (مرور تاریخ ساخت ضریح فولادی برای ائمه بقیع از اصفهان تا مدینه)
  • مستند تصویری پایان یک سکوت هم در همین خصوص توسط گروه مردمی بهشت بقیع تولید شده‌است. این گروه همچنین مستند بهشت ماندنی است را به عنوان اولین مستند تاریخی و پژوهش تولید کرده‌است.

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “تخریب بقیع”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس