قالب وردپرس

یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی

دریافت منابع مسابقه کتابخوانی رضوی

باهم بخوانیم

دریافت کتاب مسافر هشتم

این رمان گوشه‌ای از زندگی امام رضا(ع) است. علی بن موسی الرضا(ع) ملقب به رضا و ابوالحسن هشتمین امام شیعیان بعد از پدرش موسی کاظم و قبل از پسرش محمد تقی است. علی بن موسی در شهرمدینه متولد و در دیار توس از دنیا رفت.
در بخشی از رمان آمده است؛ امام رضا(ع) بر سر مزار پیامبر(ص) نشسته بود. حرف می‌زد و درد دل می‌کرد. یارانش در اینطور مواقع تنهایش می‌گذاشتند. دور و برش نمی‌آمدند. چرا که دلش می‌خواست با پیامبر تنها باشد: «پدر را شهید کردند…خانه هایمان را غارت کردند… و حالا زمزمه های دیگری به گوش می رسد…سفر غربت…سفری که بازگشتی ندارد…»

در این داستان، نویسنده به مسیری که امام رضا (ع) پیموده و مسائلی که برای ایشان اتفاق افتاده در قالب داستانی اشاره کرده است. این مجموعه داستان های کوتاهی را شامل می شود که به زندگی هشتمین امام شیعیان می پردازد. «بوی خوش نان، یک سبد خرما، یک روز تابستانی، مامون در تالار آینه، پیک ها و پیام ها، کاروان می رود، سرزمین آب های فراوان و…» از جمله داستان های این کتاب است.

مژگان شیخی، پیش از این  درباره‌ علت گرایش خود به تألیف ادبیات مذهبی گفته بود: البته من در ژانرهای مختلفی برای کودکان و نوجوانان می‌نویسم، اما فکر می‌کنم در حوزه‌ ادبیات مذهبی کارهای ما بیش‌تر، جنبه تاریخی داشته،   درحالی‌که  باید برای کودکان با نثری قابل فهم و درعین حال جذاب نوشت.

این نویسنده کودک و نوجوان معتقد است: اگر قصه‌ها خوب و پرکشش باشند، همیشه جایگاه خاص خود را حفظ می‌کنند. برای مثال هنوز هم داستان‌های هری پاتر به چاپ‌های پیاپی می‌رسد و این بیانگر علاقه کودکان به قصه است. بنابراین همچنان نویسندگان می توانند از قصه به عنوان قالبی اثرگذار بهره ببرند و زندگی پیامبران و امامان را با توجه به مستندات تاریخی و در قالب داستان روایت کنند.

دریافت کتاب PDF

دریافت کتاب صوتی

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

متاسفیم. نظرات بسته است.

قالب وردپرس